Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç Tutmanın Faydaları

Admin
Mayıs 27, 2017

Oruç tutmak insanı ruh ve beden sağlığı açısından oldukça fazla mucizevi etkiye sahiptir. Kadindio olarak biz bu makalemizde ramazan ayında olduğumuz için oruç tutanlara tuttukları oruçların aslında vücutlarında da ne derece de mucizevi bir etki yaratmış olduğunu anlatmak istedik.

İradenizi güçlendirecektir

Oruç tutan insanlar günün 16 saatini aç olarak geçirir. Özellikle de sigara içen bir insansanız o zaman aslında bu sizin iradenizin güçlendirilmesi noktasında ne kadar önemli olduğunu da görebilirsiniz. İnsanın hayatında bazı değerler vardır ki asla hayır diyemez ancak oruç insana nasıl hayır demesi gerektiğini öğretir.  

Kilo vermenize neden olur

Yediklerinizi bir plan dahilinde yaparsanız ciddi anlamda kilo verdiğinizi görebilirsiniz. Ancak burada önemli olan konu iftar ve sahurda yediklerinize dikkat etmenizdir. Günlük kalori miktarınızın tam aldıktan sonra fazlasını almanızda gerekmeyecek.

Kıymet bilir bir insan olursunuz

Oruçluyken aslında mahrum olduklarınızı düşündüğünüzde kıymetini daha da anlarsınız. Normalde aceleyle yediğiniz yemekleri ve size için diye ısrar edilen suyun kıymetini oruçluyken çok daha iyi anlarsınız.

Başarmanın yolunu öğrenirsiniz

İnsan oruç tutmazken akşama kadar su içmeyeceğini söyleseler sanıyorum ki buna dayanamaz. Ancak oruç size gerçekten de istenirse neleri başarabileceğinizin yolunu gösterecektir.

Empati yaparsınız

Oruçluyken aç insanların durumlarını da daha iyi anlarsınız. Özellikle de maddi anlamda bir takım yiyeceklere ulaşamayan insanların durumları bu zaman daha fazla dikkatinizi çekecek ve empati kurmanızı sağlayacaktır.

Karaciğeriniz dinlenir

Oruç bir anlamda vücudunda detoksu demektir. Bu dönemde karaciğeriniz de ciddi anlamda dinlenir. Ramazanda az besin tükettiğiniz için karaciğerinize çok fazla görev düşmeyecek ve vücudunuzda adeta detoks işlemi yapacaktır.

Yorumlar

  • NaDa

    Ytffg

    Haziran 02, 2018 02 08:23

Hemen Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.