Oruç Tutmayı Kolaylaştıran Uzman Önerileri

Oruç Tutmayı Kolaylaştıran Uzman Önerileri

Admin
Mayıs 20, 2017
36

Sahur sofralarında ne kadar tok tutan besinleri tercih edersiniz günü o kadar daha iyi tamamlayabilirsiniz. Gün boyunca sizi tok tutacak ve size enerji sağlayabilecek besin grupları vardır. Bunlar karabuğday yumurta tarçın çilek şeklinde bahsedilebilir.

Aşağıda sizlere önereceğimiz besinler sayesinde oruçlu iken gününüzü daha rahat geçirebilirsiniz.

Karabuğday, yoğurt ve elma karışımı insanda tokluk hissi verir bu nedenle de gün içerisinde çok fazla zorlanmazsınız. Yoğun lif ve mineral kaynağı olan karabuğday sağlıklı ürünlerin başında gelmektedir tokluk hissi sayesinde sizi gün boyunca zinde tutacaktır.  Oruçlu iken insanda bir halsizlik ve yorgunluk belirtisi hasıl olacaktır. Bu enerji eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur dolayısıyla gün boyunca harcadığınız enerjiyi de yerine koyamadığınız için bu bir süreklilik haline dönüşecektir. Tokluk hissi veren yukarıda bahsetmiş olduğumuz besinlerin aynı zamanda yağ yakıcı olan özellikleri de vardır dolayısıyla bu karışımları sahurda da tüketebilirsiniz.

Hem yağ yakıcı hem tok tutucu yulaf karışımı

Yulafı süt ile birlikte kaynatarak içerisine size tokluk hissi verecek olan yaz meyvelerini de ekleyerek beslenmenizi tamamlayabilirsiniz. Özellikle de çilek ve ananas gibi yaz meyvelerinin bu karışım için oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak size belirtmek istediğimiz bu karışım içerisine bir çay kaşığı oranında tarçın ilave etmenizdir bu sayede hem lezzetini artırırsınız hemde midenize iyi gelecektir.

Oruçluyken Halsizlik Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneriyoruz.

Çilek meyveler içerisinde en az kalori dengesine sahip olmasına karşın insanı tok tutan bir özelliğe de sahiptir. İçerisinde çok sayıda lif bulunması bu özelliğini ön plana çıkarır. Bunun yanı sıra vücudun ihtiyacı olan şeker dengesini de sağlar. Ananas ve tarçının ise bu karışımdaki görevi sizin metabolizmanızın hızlı çalışmasına destek vermesidir.

Yorumlar

Hemen Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.