Peeling Nedir Nasıl Uygulanır?

Peeling Nedir Nasıl Uygulanır?

Admin
Haziran 10, 2017
51

Kadın ver erkeklerin ciltlerindeki olumsuzlukları giderebilmenin farklı tedavi yöntemi vardır. Özellikle de bunlar kırışıklık ve de lekeler oluğunda en çok tercih edilen yöntemlerin başında da peeling gelir. Peeling uygulaması sonrasında hasar gören cilt soyularak yerine yeni ve de daha sağlıklı bir derinin gelmesi sağlanmış olur.

Ciltte leke ve de kırışıklıkların asıl nedeni yaşlanmadır. Yaş ilerledikçe cildin eleastikiyeti kaybolacak ve de bu gibi sonuçlar görülmeye başlayacaktır. Ancak bunun yanı sıra cildin yapısının bozulmasına ve de bozulmasının hızlanmasına neden olan bir takım olumsuzluklar vardır örneğin sigar alkol, rüzgar, güneş gibi dış etkenler.

Peeling nedir?

Peeling deri üzerindeki yüzeysel hasar görmüş olan bölgenin atılarak yerine yenisinin getirilmesidir. Bu işlem esnasında kimyasal bir girişim gerçekleştirilir.  Bu kimyasallar ise  retinoik asit, 5 florourasil (%5 FU ) , Jessner solüsyonu, rezorsin, salisilik asit, triklorasetik asit, alfahidroksi asitler, alfaketo asitler ve fenoldür. Bunlardan 5FU ve retinoik asit gerçek peeling ajanı olarak kabul edilmezler.  Bu ajanlar deride meydana gelmiş olan hasara göre değişkenlik gösterir.

Peeling etkili olduğu hastalıklar nelerdir?

İnce kırışıklıklar, lekeler, çiller, akne ev akne izleri, seboreik keratoz, aktinik keratoz, yassı siğiller, postinflamatuvar hiperpigmentasyon ve döğmelerde tedavi amacıyla peeling yöntemi oldukça sık kullanılmaktadır.

 Peeling herkese uygulanabilir mi?  

Kimyasal peelingde elde edilecek sonuçlar öncelikle hasta seçiminin doğru yapılmasıdır. Deri rengi koyu, yağlı ve kalın cilde sahip, kızıl saçlı, çilleri olan hastalar peeling için uygun hastalar değildir. Ayrıca iltihabi akne lezyonları, aktif herpers simpleks enfeksiyonu, açık yaralar, son 6 ayda retinoid tedavisi ve son üç ayda fasiyal cerrahi girişim öyküsü uygulamanın ertelenmesini gerektirmektedir. Bu noktalara dikkat edilerek yapılacak hasta seçiminden sonra cildin peeling işlemine hazırlanması gerekir.

Uygulama sıklığı ne olmalıdır?

Kimyasal peelingde uygulama aralıkları, kullanılan peeling ajanının cinsine göre değişmektedir. Çok yüzeysel peelinglerde haftada bir, yüzeyel olanlarda 2-6 hafta, orta derinlikteki peelinglerde ise 3-6 aylık aralıklarla uygulama tekrarlanabilir.

Yorumlar

Hemen Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.