Polikistik over sendromunun 8 sessiz belirtisi

Polikistik over sendromunun 8 sessiz belirtisi

Admin
Haziran 08, 2017

Polikistik over sendromu vücuttaki fazla insülin androjen hormonlarının üretimini arttırdığında meydana geliyor. Bu sendrom doğurganlık çağındaki kadınlar arasında çok yaygın (her 10 kadından 1’inde görülüyor) ve sendroma sahip kadınların neredeyse yarısı durumundan haberdar değil. PKOS (polikistik over sendromu) diyabet ve kalp hastalıkları ile de yakından ilişkili.

Sizler için PKOS’un bazı belirtilerini biraraya getirdik.

Menstrüasyon periyodunda gecikme

PKOS testosteron gibi androjen hormonlarının seviyesini arttırıyor, bu da yumurtalıkları yavaşlatarak menstrüal periyodu geciktiriyor. Sendroma sahip bazı kadınlarda baştan beri adet düzensizliği görülürken bazılarında bu durum yıllar sonra ortaya çıkabiliyor.

Doğurganlık problemleri

PKOS kadınlarda kısırlığın en yaygın sebebi. Doğru şekilde tedavi görmeyen PKOS hastaları çocuk sahibi olamayabiliyor.

İstenmeyen tüylenme

PKOS’ta androjen hormonlarındaki artış yüz, göğüs, karın hatta sırt gibi bölgelerde kullanmaya yol açıyor. Bu kıllanmadan epilasyon gibi yollarla kurtulmaya çalışmak oldukça sıkıntılı hale gelebiliyor. Kıllanmanın kökten çözümü için PKOS tedavisi gerekli.

Akne ve cilt problemleri

Yine androjenlerdeki artış sebebiyle ciltte yağlanma, kepek ve akne görülüyor. Tedavi edilmeyen PKOS halinde bu cilt problemlerinin giderilmesi çok zorlaşabiliyor. Geçici iyileşme görülse bile akne geri dönebiliyor.

Kilo kazanımı

PKOS hastaları daha kolay kilo alıyor ve fazla kilolarını vermekte zorluk çekiyor. İnsülin direnci vücudun daha fazla yağ depolamasına sebep oluyor.

Uyku apnesi

PKOS ile uyku apnesi arasında yakın bağ var. Uyku apnesi, uyku sırasında nefesin durmasına yol açabilen ciddi bir sorun.

Over kisti

Bilinenin aksine PKOS her zaman kist ile birlikte görülmüyor, bazen kistler fark edilmesi zor küçük foliküller halinde oluyor, bu da teşhisi geciktiriyor.

Anksiyete ve depresyon

Vücudun hormon tablosunu etkileyen PKOS hem hormonal olarak hem de yaşattığı kıllanma, kısırlık ve benzeri sıkıntılar nedeniyle depresyon ve anksiyete bozukluklarına da yol açabiliyor.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.