Regl Dönemi Gerginliği ve Önleme Yolu

Regl Dönemi Gerginliği ve Önleme Yolu

Admin
Nisan 06, 2017

Kadınların her ay yaşamış olduğu,doğurganlık durumunun aktif olarak devam edebilmesi için gereken fizyolojik ve son derece önemli bir konudur. Regl dönemin başlangıçı genelde 9-12 yaşları başlar, en geç olarak 14 yaşına başlaması öngörülür. Regl döneminin ilk başlarda düzensiz olarak gözükmesi gayet normaldir.16-17 yaşına gelindiğinde düzene girdiği görülmektedir.arasında  yaşanılan sorunlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Regl dönemi sorunlarında bakıldığında belirgin duygusal değişkenlik (kabul görmemeye karşı duyarlılık), farkedelebilir biçimde kolay kızma öfkelenme, kişilerlerle çatışmalarda artma, mutsuzluk duyguları, kendini küçümse,  gerginlik, bulantı ve diken üzerinde olma  ya da sinirli olma, tüm etkinliklere karşı ilgide azalma, odaklanamama,yorulma,kilo alma, aşırı uyuma ya da uykusuzluk çekme, eklem ya da kas ağrıları gibi fiziksel durumlarla beraber aile bireyleriyle ve arkadaşlarla sorun yaşama,  huzursuzluk, depresyon,halsizlik ve aşırı sinirlilik durumları yaşanabilmektedir.

 

Regl döneminde faydalı davranışlar ve besinler

-Egzersiz yapmak

-Uyku düzenine özen göstermek

-Omega 3 besinleri tüketmek(ceviz,balık yağı)

-Kafein,alkol,şeker ve şekerli içeçeklerden uzak durun. Papatya,melisa çayları, az şekerli meyve suyu ve şekersiz hoşaf ve komposto

-Sigara içmeyin

-Stresi hafifletmek için arkadaşlarınızla sorunlarınızı paylaşın

-Badem,yeşil yapraklı sebze,yağsız dana eti tüketimi yapın

 

Ruhsal destek olarak

Regl dönemi ile ilgili toplumda oluşan yanlış düşünceler kişinin bilinç altına yer etmiştir. Regl döneminin rahat geçilebilmesi için arkadaşlarınızla sohbet haricinde psikoterapi-hipnoterapi gibi yöntemler tedavi için önerilmektedir. Psikoterapi ruhsal sorunların,profesyonel tarafından dinlenerek sizleri çözülmesi için yardımı,hipnoterapi kişinin hipnoz edilerek dinlenmesi ve çözümlenmesine yardım eder. Bu yöntemler kendinizi ruhsal olarak rahatlatmanızı ve bilinçaltındaki olumsuz düşüncelerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.