Saç boyama ile ilgili bilinmesi gerekenler

Saç boyama ile ilgili bilinmesi gerekenler

Admin
Nisan 28, 2017

Saç boyalarını bilinçli kullanmak önemlidir. Saçı doğal renginden daha açık bir renge boyamak her zaman daha yıpratıcıdır. Sağlıklı saç kolay renk alır. Saçınızı daha önce ne kadar az boyadıysanız boyama girişiminiz o kadar başarılı olacaktır. Çok boyanmış ve yıpranmış saçı renklendirmek giderek zorlaşır. Saçınızı, özellikle de boyalıysa, çok sık yıkamamalısınız. Sık yıkamak hem saçın doğal nemini alarak saç sağlığını bozar, hem de boyanın daha hızlı akmasına neden olur. Saç rengini koruyan ürünler kullanmak önemlidir. Bunlarla saç boyanızı saçınızda daha uzun süre tutabilirsiniz.

Kına ile farklı renk tonları elde etmek mümkün

Eğer saçınızı mutlaka boyamak ancak kimsayal bir ürün kullanmamak istiyorsanız kına tercih edebilirsiniz. Sinameki, papatya, çivit (indigo) ve başka bitkiler kullanarak kına ile kızıl renk dışında turuncu, sarı, açık ve koyu kahverengi tonları da elde edebilirsiniz. İstediğiniz koyu ya da açık tona göre bu malzemelerin miktarını artırıp azaltmanız yeterli olacaktır. Özellikle hamileler ya da saç dökülmesi problemi yaşayanlar için kına binlerce yıldır kullanılan güvenilir ve doğal bir seçenektir ve saç sağlığına iyi gelir.

Saç rengi ile ilgili bilinmesi gerekenler

Saçınızı renklendirirken, doğal bir ton elde etmek ve ten renginizle uyum sağlamak önemlidir. Saç rengi dış görünüş üzerinde etkilidir. Zaman zaman saç rengimizi değiştirerek farklı görünmek, kendimizi tazelemek isteriz. Belirli bir yaştan sonra saçımızda beyazların artmasıyla bu bir ihtiyaç halini de alabilir. En önemlisi yeni saç rengimizin doğal görünmesidir. Saçımızı boyayacağımız rengi seçerken mutlaka ten rengimizi göz önünde bulundurmalıyız. Yanlış renk seçimi bizi daha yaşlı gösterebilir ya da yapay bir görüntü verebilir. Saç renginizi seçerken mutlaka saç tasarımcınıza danışın. Saçınızı, özellikle de boyalıysa, çok sık yıkamamalısınız. Sık yıkamak hem saçın doğal nemini alarak saç sağlığını bozar, hem de boyanın daha hızlı akmasına neden olur. Saç rengini koruyan ürünler kullanmak önemlidir. Bunlarla saç boyanızı saçınızda daha uzun süre tutabilirsiniz.

Yıpranmış saçlar ve çözümü

Stres, çevre kirliliği, saç boyası ve diğer pek çok etken saçlarımızı yıpratabilir. Biraz ekstra özen ve bakımla yıpranmış saçları yeniden canlandırabiliriz. Öncelikle, pek çok bakım tavsiyesinde olduğu gibi yıpranmış saç bakımında da en önemli anahtar nem. Saçınız yıprandıysa her zamankinden daha çok saç kremi kullanabilirsiniz. Yıpranmış saçlar için özel saç kremlerinden kullanırsanız daha da etkili olabilir. Derinlemesine nemlendirme için saç kremini 10 – 15 dakika saçınızda bekletin. Saç kurutma makinesi ve ısı kullanan diğer saç bakım cihazlarından uzak durun, saçınızı kendi haline bırakarak kurutun. Protein içeren saç bakım ürünlerini, saç maskelerini kullanın. Bir süre, örgü gibi saçı koruyan ve dolaşmasını önleyen saç stilleri kullanın. Ayrıca hindistan cevizi yağı ve jojoba yağı saçınıza çok faydalı olabilecek, nemlendirici ve onarıcı nitelikte doğal içeriklerdir. Saçınız oldukça kötü durumdaysa geçici olarak şapka ya da bereyle dış etkenlerden koruyabilirsiniz.

Kepekle doğal mücadele

Kepek problemi yaşıyorsanız bunun nedeni saç derinizdeki mantardır. Boyanın kafa derinizde yarattığı tahriş kepek probleminizi daha da kötü hale getirebilir, ayrıca saçınızın yağ ve nem dengesini bozabilir. Günümüzde tıp kepek sorununun kökenlerini daha iyi tespit etti ve mantar öldürücü içeriğe sahip yeni nesil kepek şampuanları hazırlanmaya başladı. Ayrıca saçınızda kepek oluşumunu önlemek için doğal içerikler arıyorsanız bütçenize ve tercihinize göre hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı, karbonat veya sirke kullanabilirsiniz. Bu malzemelerin ortak özelliği bakteri ve mantara karşı etkili olmalarıdır. Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağını saç bakımı dışında tüm cilt bakımınız için de kullanabilirsiniz.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.