Pazartesi, Nisan 22, 2019
Sessiz bir gece için öneriler

Sessiz bir gece için öneriler

Admin
Nisan 17, 2017

Bazı bebekler daha kolay uyur. Birkaç haftalık oldukları dönemde gece sorunsuz uyuyabilirler, diş çıkartırken de sorunsuz uyuyabilen bebekler vardır. Bazı bebekler ise geceleri çok sıkıntılı geçirir ve zor uyurlar. Bunda hem bazı dış faktörler hem de bebeğinizin karakteri etkilidir.

Sizin için bebeklerin davranışlarını uyuma kolaylıklarına göre sınıflandırdık ve bir rehber oluşturmaya çalıştık. Bu öneriler sayesinde bebeğinizin daha kolay uyumasını sağlayabilir, böylece siz de iyi bir gece uykusu çekebilirsiniz.

Hassas bebekler için daha iyi uyuma önerileri:

Banyo saatini sabaha alın: Bebeklere genelde uykuya gitmeden önce banyo yaptırılır ancak hassas bir bebeğiniz varsa bu ona iyi gelmeyebilir. Banyo çevre ve ısı değişikliği anlamına gelir, bu da bebeğinizin uykusunu kaçıracak bir faktördür.

Uykuya hazırlık süresini uzatın: Herhangi bir bebeğin uykuya dalması 15 – 30 dakika alırken, hassas bebekler için bu 40 dakikayı bile bulabilir. Uyuduğu odada bir süre birlikte oyun oynamayı deneyin, daha uzun bir uykuya hazırlık süresi ayırın.

Beyaz gürültüyü deneyin: Beyaz gürültü belli bir frekanstaki seslere verilen isimdir. Duyanı rahatsız etmeyen bu sesler özellikle de bebeklerin uyumasını kolaylaştırabilir. Bunlar internetten mp3 olarak bulunabileceği gibi bazen bir saç kurutma makinesinin sesi ya da TV’de çekmeyen bir kanalın hışırtısı bile olabilir. Siz de bebeğinizin yattığı ortamda beyaz gürültü ile uyumasına yardımcı olabilirsiniz.

Kundağa sarmayı deneyin: Eğer dört aydan küçükse kundak bebeğin uyumasını kolaylaştırabilir. Kundak için fazla büyükse alışkın olduğu bir çarşafla sadece gevşek ve hafifçe sarın.

Duygusal bebekler için daha iyi uyuma önerileri:

Resimli bir kitaptan hikaye okuyun: Bu bebeğinzi sakinleştirecek, resimlere bakacak ve sesinizi dinlerken uykuya dalacaktır.

Sarılmak iyi gelebilir: Sarılmak bebeğinizde oksitosin hormonunu yükselterek stresi azaltır.

Yanından ayrılmayın: Yanında olmanız ona güven verecek ve daha kolay uykuya dalacaktır.

Fazla hareketli bebekler için daha iyi uyuma önerileri:

Bolca doğal ışık ve temiz hava almalarını sağlayın, mümkünse sabahları dışarıya çıkartın. TV, telefon, bilgisayar ekranından uzak tutun.

Bir program yapın ve ona bağlı kalın: Bebeğiniz ne kadar istikrarsız ve tezcanlı ise belli bir program dahilinde hareket etmek o kadar önemlidir. Sizin düzensizliğiniz bebeğe de yansır. Bu yüzden uyku ve yemek saatlerini hep aynı tutun.

Gündüz enerjisini atmasını sağlayın: Gündüz mümkün olduğunca aktif olmasını sağlayın ki akşam yorulsun ve uykusu gelsin.

Oda ısısına dikkat edin: 18 derece bebek odası için ideal bir ısıdır.

Kafeini kesin: Eğer emziriyorsanız bir kaç hafta kafeinli içecekler tüketmeyi tamamen kesin ve bunun işe yarayıp yaramadığına bakın.

Stres yapmayın: Bebeğiniz uyumadığı için endişelenmek yerine ona dinlenmek için düzenli olarak fırsat verin.

Alışkanlıklarına düşkün bebekler için daha iyi uyuma önerileri:

Çarşafını değiştireceğiniz zaman yeni çarşafı önce bir gece siz kullanın. Tamamen yaymanız gerekmez, sadece bir gece başınızın yanında katlı şekilde durması da yeterlidir. Böylece çarşafa kokunuz siner ve temiz çarşaf bebeği rahatsız etmez.

Tutarlılık önemlidir: Bebeğiniz kendi evinde, alıştığı ortam ve insanlarla gayet rahat uyurken ortamı değiştiğinde uyumakta zorlanıyor olabilir. Bu tip bebeklerde tutarlılığa, sürekli aynı şekilde uykuya hazırlanmasına dikkat edin. Tatile çıkacaksanız bebeğin alışkın olduğu eşyaları, çarşafını, yastığını yanınıza almaya çalışın.

Uykuya hazırlık aşamasında odaya dışarıdan kimsenin girmesine izin vermeyin. Girecek herkes dışarıdan yeni kokular getirecek ve odadaki ısıyı değiştirecektir, bu da bebeği etkiler.

Meraklı bebekler için daha iyi uyuma önerileri:

Gece lambasının ışığını azaltın. Kapıyı fazla açmayın, sadece hafif aralık kalsın.

Dikkat dağıtacak şeyleri mümkün olduğunca ortadan kaldırın. Oyuncakları saklayın, nefes alan ve ince bir kumaşla bebeğin yüzünü hafifçe örtün.

Eğer bebeğinizi kreşe bırakıyorsanız orada da öğlen uykusuna her gün aynı saatte yatırılmasını isteyin ya da zaten tüm bebekleri / çocukları aynı anda uyutan bir kreş seçin.

Uyuduğu odayı sadece uyku için kullanın, başka şeyler yapmayın. Böylece odayı oyun saatiyle ilişkilendirmez.

Bebeğinize hafif bir kafa masajı yapabilirsiniz, bu onu rahatlatacak ve uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.