Sıcağı yenin! Vücudunuzu serin tutma yöntemleri

Sıcağı yenin! Vücudunuzu serin tutma yöntemleri

Admin
Haziran 16, 2017

Nane çayı spreyi

Bir demlik nane çayı hazırlayın ve buzdolabında soğutun. Çay soğuduğunda spreyli bir şişeye boşaltarak serinlemek istediğiniz zaman kendinize sıkın. Çaydaki mentol cildinize serinlik hissi verecektir.

Krizantem çayı

Krizantem çayı vücut ısısını düşürme özelliğine sahiptir. Sıcak ya da soğuk şekilde tüketebilirsiniz.

Yatağınızı soğutun

Yatakta çarşafınızın altına özellikle boyun, bacak altı ya da sırt gibi bölgelerinize denk gelecek şekilde buzdolabında soğuttuğunuz buz torbalarını yerleştirebilirsiniz. Buzdolabında temiz bir bez içinde soğuttuğunuz pirinci yatağınıza alabilirsiniz. Pirinç serinliği korur.

Kendi klimanızı yapın

İçinde suyla birlikte dondurduğunuz şişeleri ya da içine tuz da eklenmiş soğuk su dolu bir kaseyi zemin ya da masaüstü vantilatörünüzün önüne koyarak soğuk bir esinti elde edebilirsiniz.

Aloe vera kullanın

Aloe vera serinletici bir bitkidir. Nane yağı ile birlikte aloe vera suyundan sprey yapabilir, aloe vera jelini doğrudan cildinize sürebilir ya da başka şekillerde kullanabilirsiniz.

Baharatlı ve acı yiyin

Ter aslında vücudun doğal klimasıdır, vücut ısısını dengeler. Teriniz kururken serinleme hissedersiniz. Daha fazla terlemek için acı yiyebilir, böylece aşırı sıcaklarda vücudunuzun kendi ısı dengesini ayarlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Buzlu su

Bilek, diz arkası gibi belli bölgelerinize buzlu su ile baskı yaparak serinleyebilirsiniz.

Soğuk çarşaflar

Aşırı sıcaklarda yastık kılıfınızı ve çarşafınızı plastik poşet içerisinde buzdolabınızın temiz bir kısmında bir kaç saat soğutabilirsiniz. Böylece en azından siz uykuya dalana kadar soğuk bir yatağınız olabilir.

Soğuk duş

Başka hiçbir şey çare olmadığında bulabildiğiniz en soğuk suyla duş alarak vücut ısınızı düşürün.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.