Pazartesi, Nisan 22, 2019
Sigarayı Bırakmak İçin Faydalı Gıdalar

Sigarayı Bırakmak İçin Faydalı Gıdalar

Admin
Nisan 11, 2017

Dünyada her yıl 6 milyon ,ülkemizde ortama 100 bin kişi sigara yüzünden ölmekte. Ölen insanların içinde sigara içenler olduğu gibi pasif içicilerde aynı şekilde bulunmakta. Birçok devlet kuruluşu,sosyal dernekler,özel vakıflar sigarayı bırakma anlamında kişileri bilinçlendirme ,bilgilendirme ve yardım çalışması yapmaktadır. Sigaranın içinde 4800 kimyasal madde olduğu ve bunların içerisinde kanser yapan ürünler olduğu belirtilmesine  rağmen ülkemizde sigara tüketimi malesef yoğun olarak devam etmektedir. Kişilerin stres,sevinç,keyif,alışkanlık ve nikotin ihtiyaçı olarak tanımladığı sigaranın, insan sağlığının en büyük düşmanı olduğunu unutulmamalıdır. Sigara yerine tüketebileceğiniz sağlıklı gıdaları bu yazımızda paylaşmış olucaz. Sizlerde sigarayı bırakabilirsiniz. Sağlıklı yaşamlar...

 

Kivi:

Sigaranın eksiltiği vitaminlerin tekrar yerine konmasında önemlidir. Vitamin dengesinin sağlanması nikotin vücut içinden daha kısa sürede atılması demektir.

 

Ispanak:

Vitamin bakımından gayet zengin olan ıspanak,sigaranın tadını kötü olarak değiştirerek sizlere daha az tüketim sunmaktadır.

 

Yaban Mersini:

Kan şekerinizi yükselterek,sigara bırakma döneminde çektiğiniz nikotin hissini azaltır.

 

Limon:

Sigaranın bağışıklı sistemi üzerinde olumsuz etkilerini azaltan limon ,yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Sigarayı bıraktıktan sonraki dönemde tekrar yapılanmaya yardımcı olur.

 

Zencefil:

Akçiğerlerin temizlenmesi için önemli bir bitkidir.Zençefil çiğerlerdeki toksini temizleyip rahat nefes almanıza yardımcı olur. Limon gibi sigarayı bıraktıkdan sonraki dönemde tekrar vücut yenilenmesine yardımcı olur.

 

Brokoli:

Vitamin bakımından zengin olan brokoli,kandaki beyaz hücreleri yükselterek nikotinin vücudunuzdan atılmasına sağlar.

 

Su:

Tüm yaşamın olmazsa olmazıdır. Hücre yenilenmesini sağlayarak nikotinin vücuttan atılmasında önemli yer tutar.

 

Portakal:

C vitamini denince akla gelen ilk gıda portakal,beyaz kan hücrelerini arttırır ve nikotinin atılmasında önemli bir meyvedir.

 

Isırgan Otu:

Vücut içinde dezenfektan etkisi sağlayarak,nikotinin atılmasında önemli bir bitkidir.

 

Havuç:

Vitamin deposu havuç içerdiği tüm besin değerleri sayesinde ciltte biriken nikotinin atılmasında ve erken yaşlanmanın önlenmesinde etkilidir.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.