Sinemada son yılların en iyi kadın filmleri

Sinemada son yılların en iyi kadın filmleri

Admin
Mart 22, 2017

Bu yılın Oscar adaylıkları arasında da, son bir kaç yılın en çok izlenen filmleri arasında da önemli kadın kahramanlara rastlıyoruz. Sizler için son zamanların kaçırılmaması gereken kadın filmlerini biraraya getirdik. Şimdiden iyi seyirler.

1. Hidden Figures (Gizli Sayılar)

IMDB puanı: 7,9/10

Theodore Melfi’nin yönettiği, Margot Lee Shetterly'nin kitabından uyarlanan “Hidden Figures” 2017 yılında en iyi film ödülü de dahil üç dalda Oscar’a aday gösterildi. Filmin oyuncuları arasında Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe gibi isimler yer alıyor. Film 1960’larda NASA’da çalışan siyah kadın matematikçiler Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson’ın gerçek yaşamdan alınan hikayesine odaklanıyor. İşlerinde çok iyi olan bu kadınlar için asıl zorluk astronotları uzay yolculuklarında başarıya ulaştıracak karmaşık matematik denklemleri değil ırkçı önyargılarla başa çıkmaktır.

Film zorlu bir konuyu anlatmasına rağmen coşkulu, neşeli ve keyifli anlatım dili ile öne çıkıyor ve umut veriyor. Filmi izlerken tarihe adını yazdıran matematikçi kadınların zorluklar karşısında yılmayan, inatçı ve gülümseyen tavrını yakından hissediyorsunuz.

2. 20th Century Women (20. Yüzyıl Kadınları)

IMDB puanı: 7,5/10

20. Yüzyıl Kadınları da yine bir dönem filmi. Senarist ve yönetmen koltuğunda Mike Mills’in oturduğu, komedi öğeleri de içeren filmin baş rollerinde Annette Bening, Elle Fanning ve Greta Gerwig oynuyor. Film 1970’lerde Güney Kaliforniya’da sevgi, aşk ve özgürlük arayışındaki üç kadının ve bu kadınlarla birlikte büyüyen ergenlik çağındaki bir oğlanın ortak yaşamlarına odaklanıyor. Yönetmen Mills filmde kendi yaşamından öğelere yer vermiş, kendisini büyüten kadınlara bir nevi saygı duruşunda bulunmuş. Özellikle evin annesi rolündeki Annette Bening oyunculuğu ve oynadığı karakterin güçlü kişiliği ile etkileyici.

Film genç kadınlara özgüven ve umut aşılamak için güzel bir seçim. Özellikle genç arkadaşlarınızla izleyebilirsiniz.

3. Florence Foster Jenkins

IMDB puanı: 6,9/10

Merly Streep bir filmde daha izleyenleri büyülüyor. Yönetmen Stephen Frears, Merly Streep ve Hugh Grant’i baş rollerde oynattığı bu filmde gerçek bir hayat hikayesini beyaz perdeye aktarmış. 1940’larda New York sosyetesinde ünlenen zengin ve müziğe tutkun ancak yeteneksiz bir kadın, yani Florence Foster Jenkins hem acı hem tatlı bir hayat hikayesinin ve filmimizin kahramanı. Bir opera şarkıcısı olmaya çok özenen ve bütün servetini buna adayan Florence Foster Jenkins, eşi St. Clait Bayfield (Hugh Grant) tarafından da destek görünce tam olarak istediği şekilde olmasa da şöhrete kavuşur. Bir yandan da önemli bir sağlık problemiyle boğuşmaktadır.

Gerçekten keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak, müziğe ve tutkulu kadınlara adanmış bu filmi kaçırmayın.

4. Carol

IMDB puanı: 7,2/10

“Carol” farklı konusu ve etkileyici oyuncu kadrosuyla 2015 ve 2016’da çok konuşulan bir film. Baş rollerini Cate Blanchett ve Rooney Mara’nın paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Todd Haynes var. Film Patricia Highsmith’in “The Price of Salt” isimli kitabından uyarlanmış.

Carol, cinsel yönelimi nedeniyle ekonomik ve toplumsal ayrıcalıklarını kaybetmekle karşı karşıya kalan, çocuğunun elinden alınmaması için mücadele veren zengin bir kadın olan Carol (Cate Blanchett) ile hala hayattaki yerini arayan naif bir genç kadının (Rooney Mara) beklenmedik bir anda gelişen ilişkisini anlatıyor. Son zamanların en çok konuşulan oyuncularından, pek çok dizide ve filmde karşımıza çıkan Sarah Paulson da bu filmde yardımcı bir rolde yer alıyor.

5. Tangerine

IMDB puanı: 7/10

Bu radikal filmin en ilginç özelliklerinden birisi baştan sona bir Iphone ile çekilmiş olması. Film çok küçük bütçesine rağmen en az büyük ve görkemli filmler kadar seyir zevki veriyor. Yönetmenliğini Sean Baker’ın yaptığı “Tangerine” Los Angeles’ta geçiyor. Filmde seks işçiliği yapan transeksüel bir kadının arkadaşları ile birlikte onu aldatan erkek arkadaşının peşine düşmesi ve bununla birlikte gelişen beklenmedik olaylar anlatılıyor.

“Tangerine” sert konulara eğlenceli bir şekilde yaklaşabilen, dozunda bir hüzün de içeren naif ve başarılı bir film.

6. Amy

IMDB puanı: 7,8/10

Amy bir belgesel olmasına rağmen 2015 yılının en dikkat çeken filmlerden birisi olmuştu. Belgesel genç yaşta hayatını kaybeden, yetenekli kadın müzisyen Amy Winehouse kariyerinin yükseldiği yıllardan başlayarak, zaman zaman çocukluğuna dönülerek ancak özellikle son yıllarına odaklanılarak gerçek yaşamından alınan görüntülerle anlatılıyor.

Amy Winehouse hayranı olmasanız bile 2000’li yıllara damgasını vuran yetenekli bir müzisyen kadının hikayesini görmek ve şöhretin insanlar üzerinde yarattığı tahribata tanık olmak için izlenebilir.

7. Brooklyn

IMDB puanı: 7,5/10

Saoirse Ronan bu filmdeki performansı ile pek çok ödüle aday oldu. “Brooklyn” için özetle 1950’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde tek başına tutunmaya çalışan genç bir İrlandalı göçmen kadının hikayesi diyebiliriz. Hikaye Colm Toíbín’in romanından Nick Hornby tarafından uyarlanmış, yönetmen koltuğunda ise John Crowley bulunuyor.

Göç, mülteciler ve göçmenlik olgusunun çok tartışıldığı günümüzde, bu olgu içinde olumsuzluklardan en çok etkilenen kesim çocukların yanı sıra kadınlar. Her ne kadar 1950’lerde geçse ve Avrupalı, beyaz bir göçmen kadını anlatsa da “Brooklyn” kamerayı göçmen kadınların yaşadıkları zorluklara çevirmesi bakımından önemli bir film. Filmde aynı zamanda kadın kahramanımızın kendi emeğiyle kurduğu hayat, Amerika’nın sunduğu özgürlükler ve geldiği İrlanda’nın geleneksel toplumu arasında sıkışması, bu sıkışma içinde kendi özgürlüğünü araması da evrensel ve her zaman güncelliğini koruyacak bir değere sahip.

8. Tracks (Çöldeki İzler)

(Fotoğraf filmin uyarlandığı gerçek olayla ilgili yapılan National Geographic yayınlarından alınmıştır)

IMDB puanı: 7,2/10

Yönetmen: John Curran

Oyuncular: Mia Wasikowska, Adam Driver, Lily Pearl

Genç bir kadın Batı Avustralya’nın çölleri boyunca 2750 km yolu dört deve ve bir köpek ile tek başına kat eder. Yolculuğu esnasında kahramanımız Aborjin kültürü ile karşılaşacak, yaşadığı coğrafyayı yakından tanıyacak, hayvanlardan ve doğadan pek çok şey öğrenecektir. Bütün bunlar olurken genç kadın bir yandan da peşindeki fotoğrafçılar ve kaygılı ailesi gibi etkenlerle mücadele etmek durumunda kalır.

Hem Avustralya’nın vahşi doğasını görmek hem de tutkularının peşinden yola düşen bir kadının hikayesine tanık olmak için kesinlikle kaçırılmaması gereken bir film.

9. Wild (Yaban)

IMD puanı: 7,1/10

Yönetmen: Jean-Marc Vallée

Oyuncular: Reese Witherspoon, Laura Dern, Gaby Hoffmann

Evliliğinin parçalanması ve annesinin ölümüyle, Cheryl bütün umudunu kaybeden. Uzun yıllar süren dikkatsiz ve yıkıcı bir hayatın ardından, kahramanımız radikal bir karar alır. Hiçbir deneyimi olmadan, sadece inadı ve kararlılığını kullanarak tek başına Meksika sınırından Kanada’ya kadar ABD’nin Batı sahili boyunca uzanan Pacific Crest yolunda binlerce kilometre yürüyecektir.

Cheryl Strayed bu yürüyüşü gerçekten yapmış ve anılarını “Yaban: Kaybolmuş Bir Ruhtan Kendini Bulmuş Bir Kadına” adlı kitabında biraraya getirmiş. Film de bu kitaptan uyarlanmış.

10. Mustang

IMDB puanı: 7,7/10

Yönetmen: by Deniz Gamze Ergüven

Oyuncular: Güneş Şensoy, Doğa Zeynep Doüuslu, Tugba Sunguroğlu

Türk kadın yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in ilk filmi Mustang, Cannes film festivali başta olmak üzere uluslararası boyutta çok ses getirdi. Beş kızkardeşin Türkiye taşrasındaki büyüme hikayesine kamera çeviren film, aile içi şiddet ve cinsel taciz, çocuk gelinler gibi konulara da eğiliyor. Ergenlikle birlikte çocukluğun cennetinden çıkan genç kızlar artık birer “kadın” olarak görülmeye ve kadınlığın toplumsal sıkıntılarıyla karşılaşmaya başlıyor. Film Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar ödüllerine de aday gösterilmişti.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.