Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Admin
Temmuz 16, 2017

Sivilceler yani diğer bir ismiyle akneler genelde ergenlik döneminde görülebilen cilt hastalıklarıdır. Vücudun herhangi bir bölgesinde ancak daha çok yüzde ve sırtta rastlanılan kabarcık şeklinde bazen iltihaplı olabilecek bir durum. Sivilceler genelde yağ bölgelerinin fazla olduğu alanlarda çıkar. Özellikle ergenlik döneminde görülüyor olsa da burada cinsiyet farklılığı söz konusu değildir. Hem kadın da hem de erkekte sivilceler görülebilmektedir. İstatistikler bize gösteriyor ki toplumumuzda yaklaşık olarak % 80 civarında kişide sivilceler görülebiliyor. Evet, bu kadar sık görülebilen bir cilt hastalığının acaba nedeni nedir ve de tedavisi var mıdır? Kısacası yalnızca sivilcesi olan kişiler mi bu duruma dikkat etmesi gerekir yoksa olmayanlarda dikkat etmeli midir? Kadindio ekibi olarak kısaca biraz inceleyelim.

Sivilcelerin oluşma nedenleri birkaç adımda anlatılabilir.

Kıl Köklerinde Yağlanma

İnsan vücudundaki kılların köklerinde yağ bezeleri bulunmaktadır. Bu yağ bezlerinin ise cildin dışına doğru açılmış olan gözenekleri olur. eğer ki vücudunuzda bu gözenekler tıkanırsa o zaman sivilcelerin oluşumu da başlayacaktır. Bu yağ bezelerinin amacı cildin dışardan gelen maddelere karşı korumasını sağlamaktır. Burası tıkandığında sebum ismindeki bu madde dışarı çıkamaz ve kıl kökünde birikmeye başlar bu sivilce için uygun ortamın hazırlanması demek olacaktır.  

Yediklerinize Dikkat Etmelisiniz

Beslenmenin insan sağlığı için önemi büyüktür. Üstelik düzensiz bir beslenme şekliniz varsa sivilcelerden tutun da kilolara varıncaya kadar pek çok sağlık sorunu sizi bekliyor olacaktır. Beslenirken ise vücudunuzun yağ oranına dikkat etmeniz gerekir. Yağlı besinler sivilce oluşumunu etkiler.  Sivilce oluşumunun önüne geçmek için yağlı yiyeceklerden ve de kuruyemişlerden uzak durmanız gerekir.

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilceleriniz varsa bu durumun can sıkıcı bir hale gelmemesi için hemen önlem almanız gerekir. Burada sizin yapacağınız şeyler elbette ki vardır lakin öncelikli olarak bir doktora giderek ilaç tedavisiyle başlamanız önerilmektedir. Sivilce tedavisi kısa sürmeyecek uzun bir tedavi dönemidir. Genelde 3 ile 6 ay arasında bir dönem sürer.

Sivilcelerin oluşum nedenleri hormonlara bağlı olabilir. Bunun için doğum kontrol hapları kullandığınız da sivilcelerin kontrol altında olması sağlanabilir.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.