Pazartesi, Nisan 22, 2019
Sivilceler Neden Oluşur

Sivilceler Neden Oluşur

Admin
Haziran 22, 2017
59

Ergenlik döneminde görülebilecek olan en sık cilt hastalıklarının başında gelir. Diğer bir adıyla akne olarak nitelendirilen sivilceler içerisinde irin dolu olan bir tür oluşumlardır. Özellikle yağlı derilere sahip olan kişilerde ve bölgelerde çıkar.  Erkek ya da kadın gibi bir ayrımı asla yoktur bu nedenle her yaşta görülebilmektedir. Toplumun geneline bakarsanız % 80’lik bir kısmın sivilceden rahatsız olduğunu söyleyebiliriz.

Sivilcelerin Oluşma nedenlerini birkaç adımda sıralayabiliriz.  

YAĞ BEZLERİ

Kıl köklerinin içerisinde yağ bezlerinin cildin yüzeyine açılmış olan gözenekleri bulunmaktadır işte bu gözeneklerin tıkanması aynı zamanda sivilcelerin oluşumunu da tetikleyecektir. Kıl köklerinde bulunan sebum denilen madde dışarı çıkamadığı için burada sivilce için uygun zeminin hazırlanmasına neden olacaktır.

BESLENME

Beslenme de sivilce için ciddi bir faktördür. Cildin yağ dengesini değiştireceği için yağlı besinlerden uzak durmak gerekir. Özellikle de kuruyemişler sivilcelerin artmasını sağlayan en önemli yiyeceklerin başında gelir. Buna şekerli sakızı da eklersek doğru olacaktır.  

KOZMETİK

Uzmanlara göre kozmetik ürünlerde sivilcelerin oluşumunun nedenleri arasında. Bu tarz ürünlerin yağ içeriyor olması nedeniyle etki edecektir. Bunun yanı sıra doğum kontrol ilaçları, kremler, vitamin eksikliği.

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilceleriniz varsa o zaman sabır isteyen bir sürece de kendinizi hazırlamalısınız. Tedavinin süresi en az 3 ile 6 ay arasında değişiklik gösterecektir. Bu nedenle de panik olmamanız gerekiyor. Eğer ki sivilceleriniz az ise o zaman bir krem ya da jel tedavisi ile bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Ancak orta seviyedeyse o zaman antibiyotikli haplar kullanılabilir.

Eğer ki sivilcelerin oluşum nedenleri hormonlardan kaynaklanıyorsa o zaman doğum kontrol hapları da işe yarayacaktır. Sivilce tedavisinde peeling uygulamaları da iyi gelecektir. Cilde yapılan bu uygulama sayesinde ölü derilerde atılmış olacaktır.

Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin Öneriler başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ediyorum.

 

Sivilce Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Sivilcelerinize dikkat etmediğiniz de kalıcı iz bırakabilme gibi bir durumu söz konusu olacaktır.
  • Sivilceleriniz için mutlaka bir doktora görünmeni gerekir.
  • Doktor önerisi olmadan asla ilaç kullanmamalısınız.
  • Sivilce için tedaviye başlamışsanız asla yarıda bırakmamalısınız.

Yorumlar

Hemen Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.