Siz de evinizde lavanta yetiştirebilirsiniz

Siz de evinizde lavanta yetiştirebilirsiniz

Admin
Nisan 12, 2017

Canlı mor çiçekleri, yatıştırıcı kokusu, şifalı kullanım alanları ile lavanta kesinlikle hayatımızda daha sık yer alması gereken bir bitki. Bu güzel bitkiyi yetiştirmek için illa ki büyük miktarda alana sahip olmanız gerekmiyor. Lavanta tarlalarda ya da bahçelerde olduğu gibi saksıda da büyütülebilir.

Budaktan ya da tohumdan lavanta yetiştirmek

Önce, lavantayı tohumdan mı yoksa budaktan mı yetiştireceğinize karar verin. Her ikisinin de avantajları var. Halihazırda lavanta bitkilerine sahipseniz veya bitki yetiştiren bir tanıdığınız varsa zaman kazanmak için budaktan yetiştirebilirsiniz.

Eğer sizde ya da bir tanıdığınızda yetişmiş hazır lavanta yoksa elde edeceğiniz lavanta tohumları ile de yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Tohumdan yetiştirmek için: Sıcak bir yerde (yaklaşık 21 °C) tohumlarınızı tohum tepsisinde çok hafif bir toprak karışımı veya vermikülitle filizlendirin. Tohumlar, tam güneş ışığında yaklaşık 2 hafta içinde filizlenir. Fidelerinize su verin ancak nemli kalmasına izin vermeyin, çünkü bu küflenmeye neden olabilir. Lavanta bitkileri yapraklandığında, onları son kaplarına ekebilirsiniz.

Doğru saksıyı bulmak

Lavanta fidenizi nakletmeden veya lavanta budaklarınızı dikmeden önce, doğru saksıya sahip olduğunuzdan emin olun. Seramik gibi nefes alan bir malzemeden yapılmış bir kap daha uygun olacaktır. Her baharda, bitkinin çiçek açma ve büyüme potansiyeline ulaşmasını sağlamak için daha büyük bir kaba koyun.

Saksı karışımı

Yüzde 40 perlit ile yaklaşık yüzde 60 oranında turba yosununu karıştırın ve bir avuç ev yapımı kompost koyun. Eğer saksıya kompost koymazsanız her üç haftada bir gübrelemeniz gerekir.

Lavanta nihai yerine yerleştikten sonra, ilk yılda yavaş yavaş büyür, ancak bu dönemde de çiçek verebilir. İkinci yıldan sonra daha fazla büyüyecek ve çiçeklenecektir.

5 adımda lavanta kurutmak

Kurutulmuş lavanta hem tedavi amaçlı hem de evi güzel kokutmak için pek çok alanda kullanılabilir. 5 basit adımda siz de kendi lavantanızı kurutabilirsiniz.

- İlk çiçeklerin açıldığını gördüğünüz zaman hasat edebilirsiniz.

- Çiğ kuruduktan sonra, güneşli bir günde hasat yapmaya dikkat edin ve böylece küflenmeyi önleyin.

- İlk yapraklara kadar sapları kesin.

- Yaklaşık 50 çubuktan bir demet yapın ve lastik bir bantla sabitleyin.

- Bunları doğrudan güneşin altında kuru, serin bir yerde asılı bırakın. Yaklaşık bir ay içinde kullanıma hazır olacaklar.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.