Pazartesi, Nisan 22, 2019
Sizi evde daha mutlu hissettirecek 10 basit öneri

Sizi evde daha mutlu hissettirecek 10 basit öneri

Admin
Mart 15, 2017

Günlük hayatlarımızdaki bu ufak değişikliklerin yarattığı büyük farklar heyecan verici. Siz de anlamlı ve olumlu değişimler için şimdi harekete geçebilir, evinizde daha mutlu hissedebilirsiniz.

1. Yatağınızı yapın.

Günde üç dakika ayırarak yapabileceğiniz bu eylem mutluluğunuza olumlu etki edecek en basit alışkanlıklardan birisidir. Gece temiz ve düzgün bir yatağa girmek, gündüz gelip geçerken yatak odanızı derli toplu görmek size iyi gelecektir.

2. Odalarınızı “hazır” durumda tutun.

Dağınıklık strese neden olur, düzenlilik ise sakin bir ruh hali verir. Yapmanız gereken basit: Her gün her oda için sadece üç dakika ayırarak bile odalarınızı derli toplu tutabilir, kendinizi mutlu ederken aynı zamanda bir misafir geldiği durumda gururla ağırlayabilirsiniz. Evcil hayvan ya da çocuklarınız varsa bu üç dakikayı birazcık uzatmanız yeterli gelecektir.

3. Evinizde sizin için anlamlı ve iyi hissettiren objeleri sergileyin.

Evinizde güzel anılardan bir galeri oluşturmaya ne dersiniz? Sevdiklerinizden gelen hediyeler, güzel günlerde çekilmiş ve iyi şeyler hatırlatan fotoğraflar, sevdiğiniz objeler gibi şeyleri evinizin çeşitli köşelerine serpiştirerek sıcak bir atmosfer yaratın.

4. Bir şükran günlüğü oluşturun. Her gün yatağa gitmeden önce minnettar olduğunuz bir şeyle ilgli bir satır yazın.

Çocuklarınız varsa onlara da “Bugün yaşadığın en güzel şey neydi?” diye sorabilirsiniz. Bu günlük hayata daha olumlu bakmanızı ve güzel anılarınızı biriktirmenizi sağlayacak.

5. Başka çareniz yoksa, severek yapmaya çalışın.

Örneğin mutfaktaki bulaşıklar, kendi kendilerini yıkamayacaklar. Eninde sonunda bu iş size kalacak. İşi erteleyip bulaşıkların daha da fazla birikmesine neden olmak yerine hoş bir müzik açın, ılık su ve deterjan köpüğüyle eğlenerek bulaşıklarınızı yıkayın. Bazen ev işleri de eğlenceli olabilir. Ayrıca bu tip işler evinizle bağ kurmanızı sağlar.

6. Her güne başlamadan önce bir şeye niyet edin.

Her sabah yatakta gözünüzü açtığınızda o gün de hayatta kaldığınız için şükredin. Sonrasında o gün için hedeflerinizi belirleyin. Bu sevdiğiniz insanlar için bir şey yapmak da olabilir, yarım kalmış ve bitirmeniz gereken bir işi bitirmek de olabilir. Hedeflerinizi belirlerseniz gününüz daha verimli geçecektir.

7. Evi paylaştığınız kişiler içim küçük iyilikler yapın ve karşılık beklemeyin.

Bu ev arkadaşlarınız, sevgiliniz, eşiniz ya da çocuklarınız olabilir. Sabah kahvaltısı için farklı ve güzel bir yiyecek alıp gelmek, çiçek vermek ya da sevdiğiniz kişinin odası için küçük bir şey satın almak gibi bir jest yapabilirsiniz. İyilik yaptığınızda kendinizi iyi hissedersiniz.

8. Her gün en az bir arkadaşınızı ya da aile üyenizi arayın.

İnsan sosyal bir canlıdır. İçe dönük insanlar için bile sosyalleşmek bir ihtiyaçtır ve iyi hissettirir. Sevdiklerinizi ihmal etmeyin, her gün en azından bir arkadaşınızı ya da akrabanızı arayarak sevgilerinizi iletin. Sosyal ya da mesaj yazmak yetmez, telefon açın ve sevdiğiniz insanların sesini duyun.

9. Size evde iyi bir deneyim yaşatacak bir şeye para harcayın.

Ev ahalisi ile birlikte izleyeceğiniz güzel bir DVD satın almak ya da bir yaz akşamı sevdiğiniz arkadaşlarınızı çağırarak mangal partisi vermek iyi bir fikir olabilir. Birlikte oynayacağınız bir kutu oyunu da satın alabilirsiniz.

10. Her gün kendinizden daha büyük bir şeyle bağ kurmak için zaman ayırın.

İnancınız ne olursa olsun, çalışmalar kendinizden büyük bir güçle bağ kurmanın insan ruhuna iyi geldiğini gösteriyor. Kocaman bir evrenin parçasıyız, bizi saran çok büyük bir doğa var ancak günlük hayatın koşuşturmacası içinde zaman zaman bunu unutabiliyor, dört duvar arasında sıkışabiliyoruz. Evrenin ne kadar büyük, kendimizin ne kadar küçük ve hayatın ne kadar gelip geçici olduğunu hatırlamak için pek çok yol var. Bu kendi inancınıza göre ibadet etmek olabilir, gece yatmadan önce dua etmek olabilir, ölmüş sevdiklerinizi ziyaret etmek için mezarlığa gitmek olabilir, meditasyon ya da yoga olabilir, doğa yürüyüşü olabilir hatta bazıları için ılık ve köpüklü bir banyoda tek başına düşüncelere dalarak rahatlamak da olabilir. Bilim insanları özellikle doğa yürüyüşlerinin, etkileyici doğa manzaralarının insan ruhuna çok iyi geldiğinde ve doğaya yakın yaşayan insanların daha mutlu olduğunda hemfikir.

 

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.