Soğuk duş sağlığa faydalı

Soğuk duş sağlığa faydalı

Admin
Haziran 08, 2017

Suyun ısıtılması için harcanan enerjinin (elektrik, doğalgaz vb.) çevreyi kirletmesi, ayrıca duşta daha uzun kalınmasına yol açarak fazla su tüketimine neden olması son yıllarda soğuk duşu trend haline getirdi. Çevre bilincine sahip kişiler daha çok soğuk duşu tercih ediyor. İstatistikler internette de soğuk duş ile ilgili aramaların giderek arttığını gösteriyor. Çevresel kaygıların yanı sıra soğuk su sağlığa da iyi geliyor.

Soğuk duş sizi uyanık ve alarmda tutar

Kahve yerine soğuk duşu tercih edebilirsiniz. Sabahları uykunuzu açmak için soğuk duş enerji içeceği ya da başka şeylerden daha doğal ve sağlıklı bir çözümdür. Soğuk nefesinizi hızlandırır, düşüncelerinizi hızlandırır ve sizi daha enerjik yapar. Sabahları soğuk duş alarak güne başlayan insanların bunun sağladığı enerji ve motivasyon sayesinde iş gününün daha başarılı geçtiği de iddia ediliyor.

Soğuk duş stresi azaltır

Araştırmacılar kışın buz soğukluğundaki suda yüzme alışkanlığı olan insanlar üzerinde yaptıkları araştırmalarda bunun ürik asit seviyesini azalttığı, bu sayede stresle daha iyi başa çıktıkları ortaya konuldu.

Soğuk duş saç ve cilt için faydalıdır

Soğuk su saç ve cilde pek çok şekilde fayda sağlıyor. Dermatologlar soğuk suyun güzelleştirici etkisini kabul ediyor. Doktorlar, soğuk suyun saçta nemin hapsedilmesine yardımcı olduğunu, ayrıca gözenekleri sıkılaştırdığını, kızarıklığı ve şişliği giderdiğini belirtiyor.

Soğuk duş kan dolaşımını geliştirir

Soğuk suyun altında durmak hayati organlarınıza daha çok kan gitmesini sağlar, vücut bu şekilde bu organları ısıtarak korumaya çalışır, bu da kan dolaşımını hızlandırır. Özellikle sıcak duş ve hemen ardından soğuk duş ile vücudu şaşırtmak bu etkiyi daha da artırır. Pek çok antik hamam ve sauna geleneğinde de sıcak ve soğuk su arasında ani geçiş yapmanın sağlığa faydalı olduğu inancı vardır. Roma hamamlarında ayrı sıcak ve soğuk su havuzları bulunur, sıcak suyla yıkananlar ardından soğuk kısma geçerdi.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.