Stresle savaşmak için 5 doğal çözüm

Stresle savaşmak için 5 doğal çözüm

Admin
Mart 13, 2017

Son günlerde kendinizi iyi hissetmiyor musunuz? Stres hiç bir zaman eğlenceli değildir. Kaynağı iş yerinde bitirmeniz gereken bir proje, okul ve dersleriniz, ilişkinizdeki sorunlar ya da toplu taşımada harcadığınız uzun saatler olabilir. Kaynağı ne olursa olsun hayatınıza devam edebilmek için stresle savaşmak gerekir. Size önereceğimiz bu doğal çözümler sayesinde daha huzurlu bir yaşama kavuşmak yönünde adım atabilirsiniz.

Harekete geçin

Başlamak için en kolay nokta (ve - egzersiz stratejinize göre değişen şekilde - en ucuzu) strese karşı egzersiz saatlerinizi artırmaktır. Kalp atışlarını hızlandırıcı bir egzersiz sorunlarınızı ortadan kaldırmasa da vücudunuzdaki gerilimi atmanızı sağlar, ruh halinizi iyileştirebilir. Egzersiz ile salgılayacağınız endorfin sayesinde stresi kontrol altına alabilirsiniz.

Düzenli uyuyun

Yetersiz uyku sadece vücudunuza ekstra stres yüklemekle kalmaz, sağlığınıza da zarar verir. Uykunuzu yeterince aldığınızda ise bağışıklık sisteminizi ve hafızanızı güçlendirebilir, kortizol üretiminizi düşürebilirsiniz.

Düzenli beslenin

Sadece karnınızı doyurmakla kalmayan, vücudunuza fayda sağlayan bir beslenme biçimi benimseyin. B vitamini açısından yoğun yiyecekler tercih edin (yeşil yapraklı sebzeler gibi), kalsiyum ve magnezyum seviyelerinize dikkat edin, sağlıklı yağlar ve omega-3 içeren besinleri ihmal etmeyin. Doğru beslenmek stresle savaşımınızda size çok yardımcı olacak.

Esansiyel yağları deneyin

Esansiyel yağlar stresle savaşınızda en büyük yardımcılarınız olabilir. Bu sayede zihin ve beden dengenizi sağlayabilir, daha sakin hissedebilirsiniz. Lavanta en popüler ve kolay seçeneklerden birisidir, sinir sisteminize iyi gelir, sakinleştirir. Bergamot ve yeşil limon gibi yağları da tercih edebilirsiniz. Anksiyete, depresyon ve panik atak durumlarında gül yağı da etkili yağlardan birisidir. Ylang Ylang ve papatya da yine sakinleştirici yağlar arasındadır. Ruh halinizi yükseltici ve canlandırıcı olarak hindistancevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Bu eansiyel yağları banyo suyunuza katarak, masaj yağı olarak, ısıtıp eve buharının yayılmasını sağlayarak, suya ya da içeceğinize bir iki damla katarak ya da doğrudan cildinize uygulayarak kullanabilirsiniz.

Daha fazla okuyun

Kitap okumak sizi günlük hayatın koşturmacasından uzaklaştırarak başka diyarlara götüren ve ufkunuzu açan bir eylemdir. Sakinleşmek ve kendinizle başbaşa kalmak içn her gün okumaya vakit ayırın.

 

 

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.