Su Hakkında Bilmedikleriniz

Su Hakkında Bilmedikleriniz

Admin
Temmuz 21, 2017

Su dünya üzerinde bulunan tüm canlılar için bir yaşam kaynağıdır. Bu nedenle de hayati önem taşımaktadır. Bu makalemizde size su hakkında bilmediğiniz ilginç bilgileri anlatmak istedik.  

1

Bir insanın vücudunun % 70’si sudan meydana gelir. Bu da suyun insan için önemini anlatmaya yeterlidir. Peki insan susadığında vücudunda neler oluyor. Vücudumuzda su oranı % 69’ a düştüğünde kendimizi susuz kalmış hissediyoruz yani % 1 oranla bununla karşılaşıyoruz gerisini söylemedim bile.

2

Doğduğumuzdan beri bize hep dünyadaki suyun döndüğü konusunda bilgiler verilmiştir. Ancak yapılan araştırmalarda da dünyanın bir süre sonra su kıtlığı yaşayacağı öne sürülür. Madem dünyada su bir döngü içerisindeyse o zaman neden kıtlık yaşayacağız. Hemen açıklayalım bu sorunun yanıtı suyun azalmasıyla ilgili değildir. Nüfusun artmasıyla alakalı bir durumdur dünya da nüfus her geçen gün katlanarak büyüyor. Ve yakın zamanda dünya da su miktarının nüfusa oranla az kalacağı bu sorunun yanıtını veriyor

3

Artık insanlar gazete okumaktan uzaklaşıyor. Bu kötü gibi görünse de susuz kalmamak adına olumlu bir gelişme. Çünkü tüketilen diğer kaynaklardan bir yana bir gazete için yaklaşık olarak 302 litre su tüketilmesi gerekiyor.

4

Dünya’da temiz su içemeyen insanların sayısı 1,5 milyar. Eğer ki temiz su içebiliyorsanız aslında kendinizi şanslı olarak görmelisiniz.  

5

Kahve özellikle biz türkler için vazgeçilmez ve unutulmayacak bir kültür lakin kahvenin doğaya maliyetini hesapladığınız da şaşırtıcı rakamlar görebilirsiniz. Doğadan yarım kilo kahve elde edebilmeniz için yaklaşık olarak 10 ton su tüketmek gerekiyor. üstelik kahve içerken içtiğiniz suları buna da dahil etmiyoruz.

6

Dünyada içilebilir su kaynağı % 3 oranında yani tahmin ettiğinizden daha az. % 97’si ise tuzlu sudan oluşuyor. Bu % 3’lük dilimin % 2’sini ise buzullar oluşturuyor. Yani size kalan kısım % 1.

Uyku hakkında bilinmeyen 20 şey başlıklı makalemizi okumanızı öneriyoruz.

7

Tuvalet ilk kez mısırda kullanılmaya başlamış. Ancak tuvalet kullanımında ortalama olarak her sifon çektiğinizde 8 litre su harcıyorsunuz.

8

Bir Afrikalı suya erişmek için günde ortalama 5.95 km yürümek zorunda.

9

Okulda bize suyun 0 derecede donduğu öğretildi. Ancak tuzlu suda durum daha farklı. Sudaki tuz miktarı arttıkça donma noktası da değişiyor.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.