Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek Nedir?

Admin
Temmuz 26, 2017

Tüp bebek uygulaması ülkemizde çocuksuz ailelerin sıklıkla başvurdukları ve olumlu sonuç elde edilme rakamları yüksek olan girişimlerdir. Tüp bebek tedavisinde anne adayından 7 ile 9 arasında yumurta hücresi alınır ve babanın spermi ile laboratuvar ortamında bir araya getirilir. Bu birleştirmenin sonucu üç gün boyunca beklenir ve elde edilmiş olan embriyo annenin rahmine tekrar yerleştirilir. Bu işlem eğer ki başarılı bir şekilde sonuçlanırsa o zaman diğer embriyolara da gerek kalmaz ve daha sonrasında çiftlerinde arzu etmesi halinde farklı gebeliklerde kullanılabilir. Hatta istenirse başka çiftlere de çocuk sahibi olunması için dondurulabilir.  Tüp bebek uygulamasını gerçekleştirebilmek için uygulanması gereken bir takım safhalar söz konusudur onları da şu şekilde özetleyebiliriz.  

  • Anne adayın hormonlar aşılanır ve yumurtalıkların bu sayede uyarılması sağlanır. Amaç ise çok sayıda sağlıklı yumurta elde etmektir.
  • Annenin yumurtalığından alınan bu yumurtalar babadan alınan spermlerle karşılaştırılır ve döllenmeye bırakılır.
  • Laboratuvar ortamında döllenen embriyolar annenin rahmine tekrar yerleştirilirler
  • Eğer ki anne gebe kalmayı başarabilirse o zaman diğer embriyolar yok edilir ya da araştırma için kullanılır.
  • Eğer ki anne ya da babanın herhangi bir şekilde çocuk yapma kabiliyeti yok ise o zaman başka bir anneden yumurtalık babadan da sperm elde edilerek bu işlem gerçekleştirilebilir ancak bu işlemin ülkemizde yapılması yasaktır.
  • Anne rahmi bebek için uygun bir taşıyıcı görevi yapamayacaksa o zaman taşıyıcı anne bulunabilir. Bu yöntem de ülkemizde yasal olarak gerçekleştirilememektedir.

Bebekler için Güneş Kremi Kullanılır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

 Tüp Bebek Dinen Caiz midir?

Bugüne kadar tüm İslam alimleri normal yoldan çocuk sahibi olamayan çiftlerin kendilerine ait olmak suretiyle dışarıda döllenme gerçekleştirilmesinde herhangi bir şekilde karşı çıkmamışlardır. Ancak belirlenmiş olan uygulamaların dışına çıkıldığında yani olaya üçüncü bir kişinin de dahil edilmesiyle meydana gelebilecek olan gebeliklerde ise caiz olmayacağı kanaatini taşımaktadır. Çünkü burada meşru bir şekilde birleşme gerçekleşmemiş ve nikahlı bir eşten çocuk sahibi olunmamıştır.  Bu şekilde bir uygulama gerçekleştirilmediği sürece tüp bebek üzerine bir tartışma yaşanması da söz konusu değildir.  

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.