Türk Sinemasına Yön Veren Başrol Kadınlar

Türk Sinemasına Yön Veren Başrol Kadınlar

Admin
Nisan 03, 2017

Türk Sineması farklı dönemlerde önemli yönetmenlerin unutulmaz projeleri ile birçok yıldızı kazandırmıştır.Ülkemizde cografya ,iklim ve farklı dönem sorunları itibariyle birçok gündeme ve günümüze yer eden eserler çıkmıştır.Yeşilcam döneminin ünlü isimleri ile harmanlanan sinemamız birçok önemli kadın yıldızını bizlere izleme şansı vermiştir.Sizlerin izlerken gerek kendinizi onun yerine koyduğunuzu gerek ise farklı bakış açılarıyla yorumladığınız Türk sinemasına yön veren başrol kadınlarımızı sizlerle paylaşmak isteriz.

 

 

türkan şoray ile ilgili görsel sonucu

1)Türkan Şoray:

Türk sinemasının Sultan lakaplı dev ismi 1945 yılında doğmuştur. Sinema tarihinde adını sayısız film ve karakteriyle yer eden Türkan Şoray ilk başrolünü usta yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu'nun 1960 yılında çektiği Köyde Bir Kız Sevdim filmi ile gerçekleştirmiştir. Döneminin en önemli oyuncularından olan Türkan Şoray'a kendisi gibi döneminin önemli oyuncularından Cüney Arkın,Ayhan Işık,Ediz Hun Ekrem Bora,Kadir İnanır,Bulut Aras ve Tarık Akan partnerlik etmiştir. Kariyerinde 222 film çekmiş olan Sultan ,bu özelliği ile dünyanın en çok film yapan kadın oyuncusu olarak kırılması güç bir rekora imza atmıştır. Filmlerinde gösterdiği unutulmaz oyunculuklar gişe de olduğu gibi kendisine hak edilmiş sayısız ödül getirmiştir. Unutulmaz rolleri kişiden kişiye farklılık göstersede Acı Hayat filminde Neriman,Vesikalı Yarim filminde Sabiha,Devlerin Aşkı filminde Türkan,Selvi Boylum Al Yazmalım filminde Asya karakterleri hafızalarda yer eden oyunculukların başında gelmektedir. Son yıllarda sinema çalışmalarının yanına oynadığı dizileri de ekleyen Sultan ,hafızalarda yer eden İkinci Bahar dizisinde Hanım karakteri ve Tatlı Hayat dizisinde Sevinç karakteri ile yeni jenerasyon oyuncularının ve sinema severlerin herzaman saygısını gösterdiği efsane isimdir.

 

hülya koçyiğit ile ilgili görsel sonucu

2)Hülya Koçyiğit

Türk Sineması tarihinin önemli kadın oyuncularından Hülya Koçyiğit ,1947 yılında doğmuştur. Oynadığı filmler ve jenerasyonu itibariyle Türkan Şoray'la Türk sinemasını oyunculuk anlamında en üst yerlere çekmişlerdir. Susuz Yaz filminde Bahar karakteri ile kariyerine başrol ve filmin sonucunda ödülle başlayan Hülya Koçyiğit,önemli isimlerle filmlerinde başrolü paylaşmıştır. Gelişimi aşamasında Ayhan Işık,Sadri Alışık ve Fikret Hakan gibi önemli kişilerle çalışmıştır. Unutulmaz filmleri arasında Susuz Yaz,Gelin,Sev Kardeşim gibi filmler gelmiş olsada en çok tanındığı ve hatırlandığı filmi olarak filme ismini veren serileride çekilen Kezban karakteri olarak bilinmektedir. Birçok ödüle ve başarıya imza atan Hülya Koçyiğiti film projelerinin yanına dizi çalışmalarında yer almıştır. Özel hayatında Selim Soydan ile evli olan Hülya Koçyiğit,şarkıcı,program sunuculuğu gibi farklı işlerde yer almıştır.

 

İlgili resim

3)Fatma Girik

Türk sinemasında iz bırakan önemli isimlerden Fatma Girik ,1942 yılında doğdu. 1957 yılında Leke filmiyle beyaz perdeye merhaba dedi. 60'lı  ve 80'li yıllara damga vuran oyuncu,yönetmenliğini Memduh Ün imzalı birçok projede başrol olarak yer almıştır. Birçok ödül sahibi oyuncunun unutulmaz filmleri arasında Yılanları Öcü,Kanlı Nigar,Gelincik,Boş Beşik,Ezo Gelin gibi filmler gelmektedir. Film projelerin dışında diziler,program sunuculuğu,siyaset gibi farklı projelerde yeralmıştır.

 

filiz akın ile ilgili görsel sonucu

4)Filiz Akın

Türk sinemasının dönem ve jenerasyon itibari ile diğer büyük oyuncularla beraber hizmet veren önemli oyuncularından Filiz Akın,1943 yılında doğdu. 1962 yılında Akasyalar Açarken  filmi ile sinemaya giriş yapan Filiz Akın sayısız film,başrol ve ödülle hafızalarda yer etmektedir. Unutulmaz filmleri arasında Ankara Ekpresi,Umutsuzlar,Tatlı Dillim,Utanç gibi filmler bulunmaktadır.

 

İlgili resim
5)Gülşen Bubikoğlu

Türk sinemasında listemizde ilk 4 ünlü isminden bir sonraki jenerasyonda yer alan Gülşen Bubikoğlu,1954 yılında doğmuştur. 1973 yılında Yaban filmi ile başrol olarak başlayan usta isim sinemaya farklı jenerasyon olarak yön veren birçok ödüllü önemli bir oyuncudur. Unutulmaz filmleri arasında Ah Nerede,Gırgıriye,Bitirimler Sosyetede,Üç kağıtçılar gelmektedir. Ünlü yönetmen Türker İnanoğlu ile evlidir.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.