Uykusuzluk kalbinizi nasıl etkiliyor?

Uykusuzluk kalbinizi nasıl etkiliyor?

Admin
Haziran 02, 2017

Yetersiz uykunun hipertansiyona yol açtığı ve kalp üzerinde olumsuz etkileri olduğu kanıtlandı. Şikago Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada 26 sağlıklı ve genç yetişkin uyku laboratuarında bir hafta boyunca vücutlarına yeterli gelmeyecek 5 saat gibi kısa sürelerde uyudu. İkiye bölünen grubun birisi bu uyku süresini gece değerlendirirken, diğer grup ise vardiyalı çalışanlar gibi gece ayakta kalıp gündüz uyudu. Araştırmacılar gün boyunca deneklerin kan basıncını, kalp hızlarını ve norepinefrin adlı stres hormonunu ölçtü.

İlk etapta her iki grubun da kan basıncında değişiklik olmadı ancak çalışmaya katılan herkesin gün içinde kalp atış hızı arttı. Gündüz uyuyanlarda daha da fazla değişiklik görüldü, bu grupta üriner norefinefrin oranı arttı ve gece uyanık olduklarında kalp atış hızlarında daha az değişkenlik görüldü. Feinberg Tıp Fakültesi’nden Dr. Daniela Grimaldi kalo atış hızındaki değişkenliğin azalmasının kardiyovasküler riskin bir işareti olduğuna dikkat çekiyor.

Deneklerde uykunun vücut için en onarıcı aşaması olan yavaş dalga uykusunda kan basıncı ve kalp atış hızının yavaşlamak yerine arttığı görüldü. Çalışmanın sonuçlarına göre, vardiyalı çalışan ve gece yerine gündüz uyuyan kişilerde vücudun tam olarak dinlenmiyor olabileceği belirtildi.

Çalışma saatlerini değiştirmek herkes için mümkün olmayabilir. Bu yüzden uzmanlar bu durumun olumsuz etkilerini telafi etmek için sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve gündüz de olsa mümkün olduğunca dinlendirecek uzun saatler uyumayı tavsiye ediyor.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.