Pazartesi, Nisan 22, 2019
Yeni göğüs kanseri ilacı hayatta kalma şansını arttırıyor

Yeni göğüs kanseri ilacı hayatta kalma şansını arttırıyor

Admin
Haziran 16, 2017

Palbociclib bir tümörün büyümesini sağlayan en önemli iki mekanizmayı devre dışı bırakmak yoluyla çalışıyor. Palbiciclib ile, dünyanın en büyük kanser konferansında sunulan verilere göre, tümörün ilerleme süresi 15 aydan 25 aya çıktı yani hastalıkta önemli bir yavaşlama tespit edildi. Diğer taraftan, ücreti sebebiyle pek çok kadının bu ilaca erişemeyeceğinden kaygı duyuluyor.

Göğüs kanseriyle savaşan kadınlarda tümörü büyüten en önemli faktörlerden birisi östrojen. Bu yüzden tedavinin ardından pek çok kadın östrojen hormonunu bloke eden ilaçlar alıyor ve böylece kanserin geri dönmesi önleniyor. Ne var ki, bazen bu önleme karşın kanser yineleyebiliyor. Pfizer tarafından geliştirilen Palbociclib ise tümörü büyüten CDK4 ve CDK6 proteinlerini engelliyor.

Amerikan Klinik Onkoloji Birliği tarafından yapılan çalışmada ilacın belirgin klinik yararları olduğu kanıtlandı. İlaç başarılı sonuçlar verdi ve Avrupa Birliği tarafından da onaylanarak hastaların kullanımına sunulması bekleniyor.

İlacın yaygınlaşmasının önündeki şimdilik en büyük engel ise aylık 10 bin dolarlık maliyeti. İlacın yan etkilerinden birisi ise hastanın beyaz kan hücrelerini azaltması. Göğüs kanserini önemli ölçüde yavaşlatan ve pek çok kadının hayatını kurtarabilecek bu ilacın pratikte ne kadar yaygın uygulanabileceği ve kaç kadının faydalanabileceğini ise zaman gösterecek.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.