Pazartesi, Nisan 22, 2019
Yeşil Çay faydaları, Yapılışı ve Önerilmeyen Durumları Neler?

Yeşil Çay faydaları, Yapılışı ve Önerilmeyen Durumları Neler?

Admin
Mayıs 04, 2017

Dünyanın en sağlıklı içecekleri arasında gelen yeşil çay, içerdiği antioksidanlar ile vücut üzerinde önemli bir etkisi vardır. Yeşil çay içerdiği keteşinler ve polifenoller yanında Krom, manganez, selenyum ve çinko açısından da zengindir. Hepimizin genel olarak zayıflama sürecinde sıkça duyduğumuz yeşil çayın birçok faydasını sizlerde şaşkınlıkla okuyacaksınız.

 

Yeşil Çayın Faydaları :

Kolestrol :

Kolestrol seviyesini normalde tutar. Yüksek kolestrolü dengeler.

 

Kalp :

Yeşil çay, damarları güçlendirir ve kalp pıhtılaşmasının oluşmasını minimize eder.

 

Alzheimer ve Parkinson :

Deneylerle kanıtlanan faydasında beyin hücrelerinin yenilendiğini ortaya konmuştur.

 

Zayıflama :

Bağırsakların çalışması, metabolizmanın güçlenmesi, kalori dengesi gibi önemli fonksiyonlar toplamında zayıflama için tercih sebebidir.

 

Depresyon ve stres :

Yeşil çayın yapraklarında barındırdığı Theanine, stres ve depresyon oluşumuna karşı rahatlatıcı, sakinleştirici gibi önemli bir görev üstlenmiştir.

 

Yeşil Çay Kullanımı :

Hazır olarak birçok yerde bulabileceğimiz yeşil çayın, evde kullanımı oldukça kolay. Ölçü olarak fincan kullanımı düşünülüyorsa bir çay kaşığı yeşil çay yeterlidir. Suyu kaynatıp, 4-5 dakika bekleyin ve yeşil çayı ekleyin. 2-3 dakika demleyin ve süzün. Ilık olarak içilmelidir.

 

Yeşil Çayın önerilmeyen durumları :

Kalp hastaları, böbrek ve karaciger hastaları ve yüksek tansiyonu olan kişilere önerilmemektedir. Ayrıca aşırı tüketildiğinde uykusuzluk, çarpıntı ve sinirlilik yapmaktadır.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.