Pazartesi, Nisan 22, 2019
Yoga ile tedavide Pratik Hareketler

Yoga ile tedavide Pratik Hareketler

Admin
Nisan 07, 2017

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de obeziteye karşı zayıflama önemli yer tutmaktadır. Devletin kamu spotu olarak dahi verdiği zayıflamaya yönelik teşvikler insanları birçok alternatifi değerlendirme yoluna yönlendirmiştir. Kişinin zayıflamaya yönelik değerlendirebileceği alternatifler arasında spor salonları,sosyal tesisler,bitkisel ürünler ve farklı tedavi yöntemleri bulunmakta,kişinin sağlığı ve ruhsal motivasyonu içinde önemli olan bu yöntemler sağlıklı beslenmesi,düzenli uyku,stressiz yaşam gibi faktörlerle birleşince mutlu ve huzurlu yaşam kaçınılmaz olmaktadır. Zayıflamaya yönelik çalışmalar arasında yoga önemli yer tutmaktadır. Hint felsefesinin dünyaya armağanı olarak sunmuş olduğu yoga kişinin ruhsal ve bedensel olarak rahatlatmak,nefes alıp vermesi,huzuru ve mutluluğa ulaşmak için kullanılan meditasyon yöntemidir. Uzmanlara göre yoga zayıflama öğretisinden ziyade kişinin vücud sıkılaşması,beden incelmesi ve fit kalmak olarak nitelendirmekte. Yoganın önemli hareketleri ve faydalarını sizler içinde derledik.

Yoganın önemli pratik hareketleri:

Anksiyete için : Kelime anlamı olarak önemli birşey olucak hissi ve kaygı anlamına normal dışı davranışlardır. Bu davranışın teşhisi psikiyatr koyabilmekte,teşhiş konulan kişinin ilaç ve ihtiyaç duyulursa psikolojik danışmanlık alması önerilebilmektedir. Yoganın çalışması kişinin depresiflik, endişe, gerginlik ve karmaşık zihinle yaşamasının çözümünde yardımcı olur. Hareketin başlangıçında yerde bilekleri çapraz ve eller dizlerin üzerinde olur ve sonrasında staff pozisyonuna geçilir. Pozisyonda ayak parmakları tavana gösterirken iki bacak öne uzatılır ve eller kalçanın yanında yere konur. Öne doğru eğiilerek ayak parmaklarına değmeye ve diz kapağına burun değdirilmeye çalışılır.

Yorgunluk için: Eller ve ayaklar yerde vucüd yukarda olucak şekilde olunur. Ters V şekline benzeyen pozisyonda kalça kaldırılarak kafa aşağı doğru eğilir. Pozisyonun devamında kalça aşağı doğru indilerek dirsekler kendine çekilir ve kafa kaldırılır. Dirsekler yere konarak hareket bitirilir.

Baş ağrısı için: Başlangıç olarak köprü pozisyonu alınır.Sırt üstü yatılması ve ayaklar zeminde olucak şekilde dizler bükülerek kendine  çekilmesi gerekir. Kollar vücudun yanında olucak şekilde kalça yukarı doğru kaldırılır. Pozisyon dizlerden omuzlara kadar düz bir görüntü oluşturur.Kalça indirilerek bacaklar uzatılır.

Yogada Kullanılan Pratik Hareketler Nelerdir?

Yoga insanın zihni ile bedeninin aynı anda detoks edilmesi işlemidir. Bu nedenle de yoga yaparken bir takım unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Örneğin hareketlere başlamadan önce huşu içerisinde olmanız önemlidir. Uygun ortam oluşturduğunuz da yogaya başlayabilirsiniz. Evinizde bu ortamı yakalayabilirseniz aşağıda yer alan yoga da kullanılan pratik hareketleri uygulayabilirsiniz.

Çocuk Duruşu

Çocuk duruşu hareketi lenf ve de sinir sistemi için önemlidir. Fiziksel bir hareket gibi görünse de aslında zihnin egzersizidir. Hareketten bahsedecek olursak dizlerinizin üstüne çöküp ellerinizi başınızın ilerisine doğru uzatabildiğinizkadar uzatıyorsunuz.

Köprü Duruşu

Köprü hareketi yoga da özel bir harekettir ve evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu hareketin amacı bacak ve sırt bölgesinin rahatlatılmasıdır. Bu hareketin diğer bir faydası da stres yönünden olacaktır. Hareketin tanımı olarak sırtınız yerdeyken ayak topuklarınızı yere paralel bir şekilde koyuyorsunuz ve ellerinizle topuklarınıza dokunmaya çalışıyorsunuz.

Öne Eğilme

Öne eğilme hareketinin amacı depresyonu önlemek ve de bitkinliğinizi ortadan kaldırmaktır. Hareketin tanımı olarak ise bel ve ayaklarınız dik bir pozisyondayken belden yukarısının da öne doğru eğilmesini sağlıyorsunuz. Buradaki amaç ellerinizin yere değmesini sağlamak. Aynı zamanda bacak kaslarınızı da açacak bir harekettir.

Kartal Hareketi

Kartal hareketinin amacı sizin konsantrasyonunuzu artırmasıdır. 

Yatay Duruş

Yatay duruş sayesinde omuz bölgesindeki kamburlaşmayı da önlemiş olursunuz.  Hareket sayesinde sırt bölgesinde de rahatlama sağlar.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.