Yüzünüzde makyajla uyumak sağlığınıza zarar veriyor

Yüzünüzde makyajla uyumak sağlığınıza zarar veriyor

Admin
Mart 09, 2017

İtiraf edin, zaman zaman hepimiz yüzümüzde makyajla uyumuşuzdur. Yorucu bir iş günü, alkollü bir eğlence akşamı ya da başka sebeplerle makyajımızı temizlemeden yatabiliyoruz.

Ne kadar sık makyajla uyursanız makyajın cildinize zararı o kadar çok olacaktır. Gece uykumuzda cilt kendini yeniler. Yüzde makyajla uyumak bu yenilenme işlemini sekteye uğratır. Bu kötü alışkanlığı sık sık tekrarlamak cildin erken yaşlanmasına yol açar. Hafif, doğal makyaj yaptığınız zamanlarda bile bunu temizlemeden uyumak cilde zarar verecektir. Cilt bakımı açısından da makyajla uyumak çok yanlış bir davranış.

Fondöten

Fondöten genelde gün boyunca cildi kaplayan kalın bir tabaka oluşturur. Gözenekler tıkanır. Bunun sonucu gözeneklerde bakteri birikebilir ayrıca fondötendeki kimyasallar vücut tarafından emilmeye başlanır. Bütün bunlar cildin yenilenme sürecini engeller. Sonuç olarak tıkalı gözenekler, sivilceler ve kırışıklıklarla karşılaşabiliriz.

Makyaj bazları (primer)

Makyaj bazı makyajın kalıcı olmasını sağlar, cildi pürüzsüz gösterir, pek çok açıdan çok kullanışlı ürünlerdir. Ancak, fondöten ya da allık kullanmadan önce cilde uygulanan bu makyaj bazları eğer cildinizde bütün gün kalırsa çok zararlıdır. Eğer yeni temizlenmiş ve nemlendirilmiş cilde uygulanır ve uzun süre tutulmadan zamanında yüzden temizlenirse sorun olmaz.

Ruj

Canlı renklerde bir dudak, hele ki kırmızı ruj çok seksidir. Ama dudağınızda rujla uyumak dudakta kuruma ve çatlamaya yol açacaktır. Uyumadan önce rujunuzu makyaj temizleme mendili ile temizleyin ve dudağınıza nemlendirici sürün.

Maskara

Kirpiklerimizi uzun, gözlerimizi iri gösteren, güzelliğimizi vurgulayan göz maskaraları gece temizlenmezse zarar verebilir. Maskara partikülleri folikülleri tıkar ve kirpik diplerinde, göz kapaklarında, göz çevresinde tahrişe yol açabilir. Alerjik reaksiyon ve bakteri oluşumu gözünüze zarar verebilir. Ayrıca zamanla kirpikleriniz kırılabilir.

Yorgun bir gecede makyajınızı temizlemeden uyuma riskinizi önlemek için makyaj temizleme mendillerini yatağınızın başucunda bulundurun. Böylece bu mendiller size makyajınızı temizlemeniz gerektiğini hatırlatır, hem de elinizin altında oldukları için fazla üşenmeden işe girişebilirsiniz.


 

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.