Zor Uyananlar için 5 Önemli Tavsiye

Zor Uyananlar için 5 Önemli Tavsiye

Admin
Haziran 24, 2017

İnsanın uyku düzeninin bozulmasına neden olan birçok neden vardır. Örneğin stres, yorgunluk, endişe hali, mevsim değişiklikleri, beslenme ve hatta burun tıkanıklığı eğer ki sizde sabahları yerinizden kalkarken zorlanıyorsanız o zaman yapmanız gereken şey aşağıdaki önerilerimizi dikkate almak olmalıdır.

NEFES

İnsanın bazen kendisini dinlemesi gerekir. Şöyle geriye yaslanın ve rahat bir şekilde nefes alıp veriyor musunuz ona bakın. Evinizi sık sık havalandırmanız önemli çünkü oksijenin de içeriye dolması gerekiyor. ya da boş vakitlerinizde kendinizi dışarıya atmalısınız. Hatta nefes egzersizleri dersleri bile alabilirsiniz.

YATAK ODANIZ

İyi bir uyku için yattığınız mekanın da önemi büyüktür. Mesela yatağınızda mutlu olmanız gerekir. Yatak odasındaki renklerde önemli bir sorundur bu yüzden de dinlendirici renkler tercih edilmesi gerekir. Oda da ışık yanık olmaması gerekiyor.

BESLENME

Her konuda olduğu gibi beslenmenin uyku düzeninde de önemli bir yeri vardır. Mesela şunu düşünün hiçbir insan aç iken uyuyamaz uyku tutmaz ancak bir şeyler atıştırdıktan sonra rahat bir uykuya dalabilir. Gün içerisinde çok kez içtiğiniz çay ve kahvenin de akşam sizde uykusuzluk etkisi yaratacağını bilmelisiniz. Özellikle de yatmadan önce bunlardan uzak durmanız önemli.  Akşam yemeklerinizi ne kadar hafif yerseniz o kadar doğru olacaktır.

MENTAL RAHATLAMA

Bir anlamda da psikolojik olarak rahatlama demek yerinde olacaktır. Bazı insanlar vardır ki bugünkü işlerini yarına bırakmayı severler dolayısıyla ertesi güne bırakılan bir işte size sorumluluğunuzu daima hatırlatacak ve içinizin rahat etmemesine neden olacaktır.  Yattığınız da daima o işe odaklanacağınız içinde işi vaktinde yapıp bitirmek doğru olacaktır. Gereksiz zaman kazanmaların önüne geçmeniz gerekir.

GECE KIYAFETLERİ

Pijama ya da gecelik seçiminde her zaman en rahat olanı seçin. Vücudunuz zaten rahat edeceği kıyafet tarzını bilecektir.  Özellikle de beliniz ve bilek kısmınızı sıkıştıracak olan kıyafetlerden uzak durmalısınız.

Yorumlar

    Hemen Yorum Yap

    E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * İşaretli alanlar zorunludur.